Kuvakaruselli sote-uudistus blogi

Aluehallitus

Aluehallitus johtaa hyvinvointialueen toimintaa, hallintoa ja taloutta. Hyvinvointialuejohtaja johtaa aluehallituksen alaisena hyvinvointialueen hallintoa, taloudenhoitoa ja muuta toimintaa.

Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen hallitukseen valittiin aluevaltuuston päätöksellä 11 jäsentä ja heille yhtä monta varajäsentä.

 

Aluehallitus kokoontuu seuraavasti: 29.9., 27.10., 24.11. ja 21.12.

 

Juha Mustonen (kesk) puheenjohtaja, (varajäsen Mirja Karhinen, kesk) juha.mustonen@luottamus.siunsote.fi, p. 050 387 7696

Eero Reijonen (kesk), (Paula Puhakka, kesk) eero.reijonen@luottamus.siunsote.fi

Hilkka Tirkkonen (kesk), (Sami Laitila, kesk) hilkka.tirkkonen@luottamus.siunsote.fi

Eeva-Liisa Auvinen (kesk), (Hannu Urjanheimo, kesk) eeva-liisa.auvinen@luottamus.siunsote.fi, p. 040 645 2776

Tapio Hämäläinen (vas), (Alia Dannenberg, vas) tapio.hamalainen@luottamus.siunsote.fi, p. 0500 170 942

Matti Taponen (sd) 1. vpj, (Vuokko Väistö, sd) matti.taponen@luottamus.siunsote.fi, p. 040 163 3773

Anna Puruskainen-Saarelainen (sd), (Simo Rauma, sd) anna.puruskainen-saarelainen@luottamus.siunsote.fi, p. 050 352 5305

Eila Heinonen (sd), (Veli-Matti Hurskainen, sd) eila.heinonen@luottamus.siunsote.fi, p. 0500 172 324

Osmo Pirhonen (ps), Outi Mara (ps) osmo.pirhonen@luottamus.siunsote.fi, p. 0400 887 803

Timo Elo (kok) 2. vpj, (Anssi Törmälä, kok) timo.elo@luottamus.siunsote.fi

Karita Kaita (kok), (Enni Ikonen, kok) karita.kaita@luottamus.siunsote.fi, p. 050 506 1309

Hyvinvointialueen sivut linkki pääsivulle

Hyvinvointialue esityslistat ja pöytäkirjat

somejako