Kun logopedian opiskelija Justus Salonen saapui ensimmäistä kertaa kesätöihin Honkalampi-keskuksen Etappi- ja Startti-yksiköihin, mielessä oli enemmän kysymyksiä kuin vastauksia. Kokemusta vammaispalveluista tai hoivatyöstä ei ollut, ja uusi ympäristö tuntui jännittävältä.
Neljä kesää myöhemmin asiakkaat muistavat tutun työntekijän nimeltä. Tai oikeastaan lempinimeltä.
”Jussiksi minua töissä kutsutaan. Onhan se mukava huomata, että asiakkaat muistavat ja odottavat, kun tulee takaisin kesällä.”
Justus kannustaa opiskelijoita ja kesätyönhakijoita tarttumaan ennakkoluulottomasti mahdollisuuksiin myös sellaisilla aloilla, jotka tuntuvat aluksi vierailta.
”Kehitysvammaistyötä saatetaan joskus vähän pelätä, koska se ei ole monelle tuttua. Mutta kannattaa ottaa se ensimmäinen askel.”
Etappi ja Startti tarjoavat ympärivuorokautista tuettua asumista nuorille vammaisille henkilöille. Ryhmäavustajana työskentelevä Justus on saanut vuosien aikana nähdä läheltä, kuinka merkityksellistä arjen tuki ja ihmisten kohtaaminen voivat olla. Ehkä juuri siksi hän on palannut kesä toisensa jälkeen samaan paikkaan.
”Arvostan sitä, että pääsee tutustumaan asukkaisiin. Kun työskentelee samojen ihmisten kanssa useampana kesänä, syntyy aitoja suhteita. Meillä on myös hieno työyhteisö. Asiakkaiden ja työntekijöiden kanssa on hyvä porukka, ja täällä on rento meininki.”
Kohtaamisia, jotka kantavat pitkälle
Justus opiskelee neljättä vuotta logopediaa eli puheterapiaa Itä-Suomen yliopistossa. Kielistä kiinnostunut nuori löysi alansa yhdistelmästä kielitiedettä, psykologiaa ja lääketiedettä. Kesätyöt vammaispalveluissa ovat kuitenkin opettaneet jotain sellaista, mitä oppikirjoista ei löydä.
”Kehitysvammaistyössä oppii paljon ihmisen kohtaamisesta. Se on arvokasta. Näkee, miten erilaisia kommunikaatiotarpeita ihmisillä on ja miten tärkeää on löytää jokaiselle sopiva tapa tulla ymmärretyksi.”
Juuri kommunikaatio on logopedian ytimessä. Sama näkyy myös Etapin ja Startin arjessa. Yksikössä hyödynnetään esimerkiksi selkokieltä, viittomia ja kuvakommunikaatiota asiakkaiden yksilöllisten tarpeiden mukaan.
”Olen huomannut, että moni haastava tilanne voidaan ehkäistä hyvällä kommunikaatiolla. Kun on läsnä, rauhallinen ja aidosti asukkaan kanssa, syntyy tunne siitä, että kaikki tulevat kuulluiksi ja ymmärretyiksi. Silloin myös arki sujuu paremmin.”
Justuksen mukaan kesätyö on ollut arvokas lisä myös opintoihin.
”Olen saanut kokemusta erilaisista neurologisista ja harvinaisemmista tiloista sekä siitä, miten ne näkyvät ihmisen toimintakyvyssä. Olen kiinnostunut aikuisneurologiasta ja puheterapiasta erikoissairaanhoidon ympäristöissä, joten mahdollisuus tällaiseen toimintakyvyn havainnointiin arkisissa tilanteissa on ollut ammatillisen kokemuksen kerryttämiseksi mielestäni hyödyllistä”
Työ, jossa saa olla oma itsensä
Vaikka työ sisältää paljon vastuuta, Justus kuvailee työarkea ennen kaikkea ihmisläheiseksi. Päivät koostuvat tavallisista, mutta tärkeistä asioista: aamutoimista, ruokailuista, ulkoilusta, keskusteluista ja yhdessä tekemisestä.
”Myös pyykkihuoltoa, tavaroiden vastaanottoa ja muita käytännön tehtäviä kuuluu päivään.”
Juuri tavallisuus tekee työstä merkityksellistä.
”Nämä ovat niitä asioita, joista elämä rakentuu. Samalla huomaa, että monet taidot hyödyttävät myös omassa arjessa. Tiski- ja pyykkikoneen tyhjennys tulee jo selkärangasta omassakin arjessa,” Justus nauraa.
Yksi työn parhaista puolista on mahdollisuus tuoda oma persoona mukaan tekemiseen ja omat taidot sekä vahvuudet hyötykäyttöön. Musiikkia harrastava Justus on huomannut, että kitara kulkee luontevasti mukana myös työssä. Kun Justukselta kysyy kesien kohokohdista, vastaus ei löydy suurista tapahtumista tai yksittäisistä saavutuksista. Sen sijaan mieleen nousevat rauhalliset illat.
”Voi istua iltaisin asukkaiden kanssa, soitella kitaraa, vaihtaa kuulumisia ja viettää aikaa yhdessä. Kun kaikilla on hyvä olla, puhtaat vaatteet päällä ja ruokaa mahassa, tulee tunne, että päivä on ollut onnistunut. Siinä nauttii itse ja asiakkaat nauttivat. Se on mukavaa.”
Myös ensimmäiset Honkafestit kuluvalta kesältä jäivät mieleen. Erityisesti hetki, jolloin hän pohti yhdessä asukkaan kanssa, laitetaanko siirtotatuointi poskeen vai kämmeneen.
”Päädyttiin lopulta poskeen. Se oli päivän kohokohta.”
Juuri tällaiset yhteiset hetket tekevät työstä ainutlaatuista.
”Ihmisiin tutustuminen on ollut vammaispalveluissa erityisen palkitsevaa. Meillä kaikilla on omat kiinnostuksenkohteemme, ilomme ja haasteemme.”
Yhteisö, johon on helppo tulla
Yksi asia nousee keskustelussa esiin yhä uudelleen: työyhteisö. Justus kertoo arvostavansa erityisesti sitä, että työntekijöiden toiveita kuunnellaan ja työvuorosuunnittelussa huomioidaan elämä työn ulkopuolella.
”Työntekijät voivat esittää toiveita työvuoroista ja vapaista, ja niitä pyritään toteuttamaan mahdollisimman hyvin. Olen arvostanut sitä paljon työn ja vapaa-ajan tasapainon kannalta.”
Lopulta juuri ihmiset ovat syy siihen, miksi kesä toisensa jälkeen paluu Honkalampi-keskukselle on tuntunut luontevalta.
”Olen todella kiitollinen kesätöistä Honkalampi-keskuksessa. Täällä on saanut oppia, kehittyä ja kohdata ihmisiä. Siksi tätä työtä on helppo suositella muillekin. Suosittelen Siun sotea myös logopedian eli puheterapian harjoittelupaikkana. Täällä on puheterapeuteille tarvetta.”
Pohjois-Karjala vei sydämen
Alun perin Varkaudesta kotoisin oleva Justus muutti Joensuuhun lukio-opintojen vuoksi. Sittemmin kaupungista on tullut koti.
”Kyllä tässä on pikkuhiljaa ja vuosien mittaan savokarjalaistunut.”
Joensuun vahvuudet löytyvät hänen mukaansa tasapainosta. Luonto on lähellä, mutta samalla tarjolla on tapahtumia, kulttuuria ja opiskelijaelämää.
”Täällä on mukavaa seutua. Luonto on lähellä, mutta löytyy myös tekemistä ja tapahtumia. Viihdyn itse pienemmissä tapahtumissa kuten kaupunginorkesterin konserteissa ja Jazzkerho ‑76:n keikoilla. Minulla on täällä paljon verkostoja, hyviä työkavereita ja tuttuja ihmisiä vuosien varrelta.”
Myös työelämän näkymät näyttävät lupaavilta. Valmistuminen häämöttää jo lähitulevaisuudessa, ja logopedian ammattilaisille on kysyntää myös Pohjois-Karjalassa.

