Pohjois-Karjalan pohjoislaidalla, Nurmeksessa, arki hengittää rauhallisempaan tahtiin. Nurmeksessa sijaitsevassa Kyrölän ikäihmisten asumispalveluyksikössä, lähihoitaja Noora Tiainen on löytänyt uuden uran ja oman paikkansa.
“Minusta Nurmes on ystävällinen pikkukaupunki ja täällä on kiva asua”, Noora kuvailee.
Hänen polkunsa hoitoalalle ei kuitenkaan ollut ennalta suunniteltu, vaan lähti liikkeelle yhdestä päätöksestä: kokeilla jotakin aivan uutta.
Tule lähihoitajaksi Pohjois-Karjalaan!
Katso avoimet työpaikat: lähihoitaja tai lähetä meille avoin työhakemus
Avoimin mielin kohti uutta
Ikäihmisten asumispalveluyksikkö Kyrölä tarjoaa asukkailleen palvelutarpeen mukaan yhteisöllistä asumista, ympärivuorokautista ja lyhytaikaista palveluasumista sekä tilapäistä asumista.
Ennen Kyrölää Noora työskenteli vartijana. Se työ ei enää tuntunut omalta, ja ajatus suunnanmuutoksesta alkoi kypsyä. Hänelle ehdotettiin työkokeilua Kyrölässä.
“Ajattelin, että menen avoimin mielin katsomaan eri alaa”, hän muistelee.
Hoitoala oli Nooralle täysin uusi maailma. Silti jo ensimmäiset päivät kertoivat, että suunta saattoi hyvinkin olla oikea. Vastaanotto Kyrölässä oli lämmin, ja kokeneemmat työkaverit ottivat uuden tulijan mukaan arkeen ilman varauksia.
“Vaikka olin tosi kokematon, niin kaikki neuvoivat tosi mielellään ja olivat ystävällisiä.”
Samalla syntyi oivallus, joka kantaa edelleen: työ ihmisten parissa tuntui merkitykselliseltä.
“Huomasin, että tykkään hoitoalasta ja ihmisten kanssa työskentelystä.”
Oppimista arjessa
Työkokeilusta tie jatkui oppisopimukseen Kyrölässä, ja vuonna 2018 Noora valmistui lähihoitajaksi suoraan työyhteisöön, joka oli tullut jo tutuksi. Oppisopimus tuntui luontevalta, sillä oppiminen tapahtui tavalla, joka sopi Nooralle.
“Minä opin parhaiten tekemällä ja että muut näyttävät esimerkkiä ja saan itse kokeilla.”
Oppisopimus mahdollisti myös sen, että elämä pysyi tasapainossa opiskelun rinnalla.
“Se oli minusta tosi kiva juttu, että opintojen ajan sai palkkaa ja pystyi elämään ihan normaalisti.”
Oppisopimuskoulutuksen aikana Noora harjoitteli Kyrölän eri osastoilla, ja jokainen jakso toi mukanaan uusia näkökulmia. Eri ohjaajat, erilaiset työotteet ja arkiset tilanteet rakensivat osaamista vähitellen.
“Sain erilaisia vinkkejä ja näkökulmia ammattitaitoisilta hoitajilta. Ilman heitä en olisi tällainen ammattilainen kuin nyt olen.”
”Parasta tässä työssä on ihmiset”
Kyrölä on suuri yksikkö, jossa toimii useita osastoja ja erilaisia tiimejä. Se tuo työhön vaihtelua ja mahdollisuuksia, joita pienemmässä yksikössä ei välttämättä ole. Eri osastojen välillä liikkuminen avaa näkymää laajempaan kokonaisuuteen. Samalla oma paikka alkaa hahmottua vähitellen.
Vaikka yksikkö on suuri, arki ei tunnu Nooran mielestä kasvottomalta. Päinvastoin. Ihmiset tulevat tutuiksi, ja kohtaamiset säilyvät henkilökohtaisina.
“Muistan jokaisen asukkaan nimeltä, vaikka heitä on paljon.”
Kyrölässä hoitotyö rakentuu nimenomaan kohtaamisista. Perushoito ja hoiva ovat työn perusta, mutta merkitys syntyy ihmisistä ja heidän välisistään hetkistä.
“Parasta tässä työssä on ihmiset.”
Asukkaat eivät ole numeroita, vaan ihmisiä, joilla on oma tarinansa. Heidät kohdataan nimeltä ja yksilöinä.
“Täällä ei ole pelkkiä huonenumeroita, vaan ihmisiä.”
Se näkyy arjen pienissä asioissa: tavassa puhutella, tavassa olla läsnä ja tavassa kohdata toinen ihminen.
Itsenäistä yötyötä
Noora on löytänyt oman tapansa tehdä työtä yövuoroissa.
“Vaikka tykkään tehdä tiimissä töitä, niin itsenäinen työskentely on minulle tosi mukavaa ja mielekästä.”
Yötyön rytmi tuo myös vapaa-aikaan omanlaisensa tasapainon.
“Saa useampia vapaapäiviä yleensä peräkkäin öiden välillä, niin se on mukava juttu.”
Samalla yötyö on tärkeä osa Kyrölän kokonaisuutta ja arvostettu sellaisena.
”Kaikki eivät halua tai pysty tekemään yövuoroja. Minä pystyn, ja nautin siitä. Se on yksikön etu. Ja asukkaiden myöskin. He voivat luottaa siihen, että paikalla on aina joku ympäri vuorokauden pitämässä heistä huolta.”
Itsevarmuutta kouluttajan roolista
Vuosien varrella työ Kyrölässä on tarjonnut Nooralle myös uusia suuntia. Yksi niistä avautui, kun yksikössä etsittiin simulaatiokouluttajaa hätätilapotilaan tunnistaminen ja elvytys sekä ensiapu ‑koulutukseen.
Kiinnostus aiheeseen Nooralla oli ollut olemassa jo pitkään, mutta kouluttaminen itsessään tuntui aluksi vieraalta.
“Se jännitti alussa tosi paljon, kun en ole mikään esiintyjä. Kouluttajana joutuu olemaan esillä. Halusin kuitenkin kehittyä siinä.”
Kokemus kuitenkin muutti kaiken. Koulutusten myötä Nooran itsevarmuus kasvoi ja osaaminen syveni.
“Kun huomaa kehittyvänsä, niin itsevarmuus kasvaa. Pitämäni koulutukset ovat parantuneet huimasti ensimmäisistä kerroista ja ne kehittyvät jatkuvasti.”
Nykyään kouluttaminen on luonteva osa Nooran työtä ja tapa jakaa osaamista eteenpäin. Hän kouluttaa Kyrölän lisäksi Nurmeksen kotihoitoa ja käy pitämässä koulutuksia aina Valtimolla saakka.
”Yksiköissämme ei ole kovinkaan paljon elvyttämisen tarvetta, mutta koulutus ei olekaan pelkästään sitä. Koulutuksessa käsitellään myös NEWS-pisteiden laskentaa, jota voi hyödyntää asiakkaiden tai asukkaiden kokonaisvaltaiseen hoidon tarkasteluun.”
NEWS-pisteytys (National Early Warning Score) on työkalu, jolla arvioidaan potilaan peruselintoimintoja ja tunnistetaan heikentynyt vointi varhain.
Turvallisuus on osa jokaista työpäivää
Turvallisuus kulkee mukana hoivatyössä joka hetki, usein huomaamattomasti, mutta kuitenkin jatkuvasti läsnä. Se näkyy valmiutena toimia, kykynä ennakoida ja rauhallisuutena erilaisissa tilanteissa.
“Vartijataustastani on ollut hyötyä. Minulla on taito pysyä rauhallisena. Hoitajana joskus kohtaa aggressiivisuutta, joka saattaa joitakin jopa pelottaa”, Noora toteaa.
Noora toimii myös tiiminsä turvallisuusvastaavana ja osallistuu turvallisuuskävelyjen toteuttamiseen Kyrölässä. Näissä hetkissä arjen työ kytkeytyy laajempaan kokonaisuuteen: siihen, miten turvallinen ympäristö rakennetaan yhdessä. Turvallisuus ei ole erillinen tehtävä, vaan luonnollinen osa kaikkea tekemistä osa ammattitaitoa, joka näkyy arjen sujuvuutena ja varmuutena.
Kaksi kertaa vuodessa tehtävän turvallisuuskävelyn aikana tarkastellaan työpaikan ja kiinteistön riskit ja vaaran paikat. Tavoitteena on oppia ehkäisemään vaaratilanteita. Lisäksi turvallisuuskävelyn tavoitteena on oppia tuntemaan rakennusten uloskäynnit ja poistumistiet sekä niihin liittyvät avausmekanismit. Turvallisuuskävely toteutetaan yksikössä vähintään kaksi kertaa vuodessa.
Luonto isona osana elämää
Työn ulkopuolella Nurmes tarjoaa Nooralle vastapainon, joka täydentää arkea. Luonto ei ole hänelle erillinen asia, vaan osa jokapäiväistä elämää.
“Asun maaseudulla ja rakastan sitä rauhaa”, Noora sanoo.
Arki maalla täyttyy koirien kanssa harrastamisesta ja metsästyksestä. Vuodenajat rytmittävät luonnon ympäröimää elämää.
“Se on tosi iso osa omaa elämää, että pääsee harrastamaan luonnossa.”
Nurmeslainen yhteisöllisyys ulottuu vapaa-aikaan metsästyksen kautta.
“Majavanpyynnissä käyn keväisin, syksyllä hirvimetsällä. Monipuolisesti kaikkea aina pienriistasta suurpetojen kannanhoidolliseen metsästykseen. Ja täällä tosiaan on hyvät mahdollisuudet metsästää. Lisäksi Nurmeksessa pääsee hyvin mukaan metsästysseuroihin minun mielestäni.”
Nurmes
Kaikki Siun soten avoimet työpaikat löydät tästä linkistä: Avoimet työpaikat
Siun soten avoimet työpaikat Nurmeksesta löydät tästä linkistä: Avoimet työpaikat, Nurmes
Tietoa Nurmeksesta löydät esimerkiksi seuraavista linkeistä:

