Siun soten kesä­lo­mien sijai­suuk­sista täytet­tiin 92 prosenttia

Pohjois-Karjalan hyvin­voin­tia­lueen – Siun soten kesä­lo­mien sijai­suudet kiin­nos­tivat hakijoita, ja sijai­suuk­sista täytetään peräti 92 prosenttia. Hake­muksia tuli lähes 600 kappa­letta. Siun sotessa sijaisia tarvitaan asiakas- ja poti­las­työhön vaki­tuisen ja määrä­ai­kaisen hoito- ja hoiva­hen­ki­löstön vuosi­lo­mien ajaksi.

Tulevalle kesälle oli avoinna noin 400 paikkaa. Päiviksi muutet­tuna tämä kesä­työ­voiman tarve on lähes 52 000 työpäivää.

Saimme hakuajan puit­teissa 575 hakemusta, mikä on hyvä määrä. Tänä vuonna haki­joissa on enemmän jo valmis­tu­neita ammat­ti­laisia verrat­tuna pariin aikai­sem­paan vuoteen. Saimme täytettyä kesä­työ­voiman tarpeen 92-prosent­ti­sesti ja se on todella hyvä luku, palve­lu­pääl­likkö Petteri Hakka­rainen toteaa.

Tämän vuoden kesä­lo­mien sijai­suudet on tarkoi­tettu sosiaali- ja tervey­salan ammat­ti­lai­sille sekä alan opis­ke­li­joille. Joissakin tehtä­vissä on päte­vyys­vaa­ti­muksia, kuten riit­tä­västi suori­tet­tuja alan opintoja, kelpoi­suutta tai erityis­osaa­mista. Haku­pro­ses­sissa otettiin huomioon eri tehtävien vaati­mukset ja pyrittiin löytämään parhaat osaajat eri tehtäviin.

Kesä­lo­mien sijai­suudet sijoit­tuvat kesä­lo­ma­kau­delle touko­kuusta syyskuun loppuun, ja ovat kestol­taan yli kuusi viikkoa. Eniten sijai­suuksia oli avoinna ikäih­misten asumis­pal­ve­luissa sekä koti­hoi­dossa.

Maakunnan reuna-alueille oli haas­ta­vinta saada kesä­si­jaisia. Esimer­kiksi Heinä­veden, Lieksan ja Kiteen koti­hoidon osalta kaikkia tarvit­tavia kesä­lo­mien sijaisia ei saatu palkattua. Puut­tu­vien kesä­si­jai­suuk­sien lyhyiden jaksojen täyt­tä­mi­sessä hyödyn­ne­tään myös Temporea, joka on hyvin­voin­tia­lueiden ja kuntien kumppani sijais­han­kin­nassa ja henki­lös­tö­re­surs­sien turvaa­mi­sessa, Hakka­rainen mainitsee.

Tulevan kesän lääkä­ri­ti­lanne perus­ter­vey­den­huol­lossa Pohjois-Karja­lassa on hyvä ja paran­tunut viime vuosina asteit­tain.

Sanoisin, että kesän 2026 tilanne on varsin hyvä. Olemme saaneet hyvin lääkä­rio­pis­ke­li­joita kesä­si­jai­suuk­siin. Joen­suussa avoinna olleet kesä­lää­kä­rien paikat ovat lähes täynnä ja myös maakunnan sote-keskuk­siin on saatu useita kesä­lää­kä­reitä. Kiin­nos­tusta lääkä­reiden kesä­työ­paik­koihin on ollut viime vuosina aiempaa enemmän. Lisäksi on hyvä muistaa, että kivat kesä­työ­ko­ke­mukset kannus­tavat jatkos­sakin lääkä­reitä hakeu­tu­maan töihin Pohjois-Karjalaan, sanoo rekry­toin­ti­suun­nit­te­lija Laura Naumanen.