Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen – Siun soten aluehallituksen 11.11.2025 kokouksen pöytäkirja on julkaistu Siun soten Dynasty-tietopalvelussa: Esityslistat ja pöytäkirjat (dynastyjulkaisu.pohjoiskarjala.net)
Tiivistelmä päätöksistä:
§ 266 Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
Todettiin kokous laillisesti koollekutsutuksi ja päätösvaltaiseksi.
§ 267 Pöytäkirjantarkastajien valinta
Pöytäkirjantarkastajiksi valittiin Tapio Hämäläinen ja Sanna Kosonen.
§ 268 Esityslistan hyväksyminen
Hyväksyttiin.
§ 269 Valtioneuvoston päätös 30.10.2025 (VN/16249/2025) Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen hakemukseen lisärahoitusta vuodelle 2025
Merkittiin tiedoksi.
Valtioneuvosto myönsi Pohjois-Karjalan hyvinvointialueelle 2,6 miljoonan euron lisärahoituksen riittävien sosiaali- ja terveyspalvelujen sekä pelastustoimen palvelujen turvaamiseksi. Lisärahoitus kohdistetaan hakemuksessa esitettyjen painopisteiden mukaisesti erityisesti palveluvelan purkamiseen ja palvelujen saatavuuden turvaamiseen.
§ 270 Sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan perusteet
Aluehallitus esittää aluevaltuustolle, että se hyväksyy Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan perusteet.
Asiakirja määrittelee periaatteet, joiden mukaan sisäinen valvonta ja riskienhallinta toteutetaan hyvinvointialueella.
§ 271 Esperi Care Oy:n oikaisuvaatimus hyvinvointialuejohtajan päätökseen palveluseteleiden arvoista vuodelle 2026 6884/00.01.01.01/2025, § 5/2025
Hyväksyttiin.
Aluehallitus hyväksyi Esperi Care Oy:n oikaisuvaatimuksen ja muutti hyvinvointialuejohtajan päätöstä siten, että vammaisten asumispalvelujen palveluseteleiden arvoja korotetaan 3,25 % vuoden 2025 arvoista.
§ 272 Koy Tikkamäen Vuokratalojen osakkeiden myyminen
Hyväksyttiin.
Aluehallitus siirsi päätösvallan Kiinteistö Oy Tikkamäen vuokratalojen osakkeiden myynnistä hyvinvointialuejohtaja Kirsi Leivoselle, jos kauppahinta on hinta-arvion rajoissa, mahdolliselle maksamattomalle kauppahinnan osuudelle sovitaan markkinahintainen korko ja riittävä vakuus, ja jos kauppa toteutuu vuoden 2025 loppuun mennessä.
§ 273 Terveys- ja sairaanhoitopalvelujen toimialuejohtajan sijaiset
Hyväksyttiin.
Terveys- ja sairaanhoitopalvelujen toimialuejohtaja Susanna Wilénin varahenkilöt ovat 11.11.2025 alkaen 1. palvelujohtaja Jukka Heikkinen, 2. palvelujohtaja Mikael Ripatti ja 3. hallintoylilääkäri Antti Ohvanainen.
§ 274 Palvelujohtajan viran täyttölupa – Terveyspalvelujen toimialue
Hyväksyttiin.
Aluehallitus antoi täyttöluvan uudelle mielenterveys- ja riippuvuuspalvelujen palvelujohtajan viralle. Mielenterveys- ja riippuvuuspalvelut on yksi viidestä terveyspalvelujen palvelualueesta 1.1.2026 alkaen. Palvelualue on uusi, ja se yhdistää nykyiset mielenterveys- ja päihdepalvelut sekä psykiatrian klinikan.
§ 275 Palvelupäällikön viran täyttölupa – Terveyspalvelujen toimialue
Hyväksyttiin.
Virka sijoittuu kuntoutuksen palvelualueelle. Nykyinen palvelupäällikkö siirtyy ylilääkärin virkaan. Virka täytetään sisäisellä siirrolla.
§ 276 Valtuustoaloite 11.12.2024 – Omaishoitoon tehtävä satsaus on hyvinvointialueilla resurssiviisautta – Keskustan aluevaltuustoryhmä
Aluehallitus antaa aluevaltuustolle vastauksen valtuustoaloitteeseen ja esittää, että aloite todetaan loppuun käsitellyksi.
Valtuustoaloitteessa esitettiin omaishoidon tuen palkkioiden tasojen nostamista. Aluevaltuusto palautti aiemmin annetun vastauksen takaisin valmisteluun ja toivoi kattavampaa selvitystä omaishoidon tuen kustannuksista ja myönteisistä vaikutuksista. Vastauksessa on avattu omaishoidon tuen palkkioluokkia ja omaishoidon palvelukokonaisuutta sekä sen kehittämistä.
§ 277 Valtuustoaloite 4.6.2025 – Sateenkaari-ihmisten huomioiminen Pohjois-Karjalan hyvinvointialueella – Saarinen Ninni ym.
Aluehallitus antaa aluevaltuustolle vastauksen valtuustoaloitteeseen ja esittää aluevaltuustolle, että asia todetaan loppuun käsitellyksi.
Vastauksessa todetaan, että palvelujen käyttäjinä sateenkaari-ihmiset ovat yksi ryhmä muiden tunnistettavien erityisryhmien ohella. Tasa-arvolaki ja yhdenvertaisuuslaki velvoittavat hyvinvointialuetta eri taustaisten ihmisten huomioimisessa niin työnantajana kuin palvelujen tuottajana. Henkilöstölle on järjestetty koulutusta sateenkaari-ihmisten kohtaamiseen ja vastuualueilla, joilla sateenkaari-ihmisten kohtaaminen on todettu erityisen ajankohtaiseksi, on aiheesta suunnitteilla omaa sisäistä koulutusta.
§ 278 Tiedoksi annettavat asiat
Merkittiin tiedoksi Valviran ja AVI:n myöntämät uudet toimiluvat yksityisille toimijoille, aluehallituksen alaiset viranhaltijapäätökset, aluehallituksen alaisten toimielinten pöytäkirjat sekä muiden toimielinten tiedoksi annettavat pöytäkirjat.
§ 279 Hyvinvointialuejohtajan katsaus ajankohtaisiin asioihin
Merkittiin tiedoksi.
§ 280 Muut asiat
Ei muita asioita.
§ 281 Kokouksen päättäminen
Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 16.13.
Tiivistelmän koostamisessa on käytetty apuna tekoälyä. Tiivistelmän on viimeistellyt ja tarkistanut ihminen.
