Palve­lustra­te­gian lausun­to­kier­roksen satoa: lähi­pal­velut ja digi­ta­li­saatio koros­tuvat

Pohjois-Karjalan hyvin­voin­tialue – Siun soten palve­lustra­te­gian ja palve­lu­verk­ko­suun­ni­telman luon­nosten lausun­to­kierros päättyi 16.5. Kaikkiaan hyvin­voin­tialue sai noin 2500 lausuntoa yksi­tyis­hen­ki­löiltä, yrityk­siltä, yhtei­söiltä, oppi­lai­tok­silta ja järjes­töiltä, mukaan lukien Siun soten työyh­tei­söjen vastaukset sekä lausun­toai­kana kerätty laaja kansa­lai­sadressi.

Lausun­tojen näkö­kulmat palve­lu­verkon eri skenaa­rioihin vaih­te­levat laidasta laitaan. Esimer­kiksi alueen kuntien lausunnot palve­lu­ver­kosta jakau­tuivat lähes tasan eri vaih­toeh­tojen välillä.

– Vaikka näkö­kulmat palve­lu­verkon eri skenaa­rioihin vaih­te­levat rajus­tikin, kaksi keskeistä teemaa nousee esille lähes kaikissa lausun­noissa: lähi­pal­ve­lujen ja digi­ta­li­saa­tion tärkeys, kertoo stra­te­gia­joh­taja Ilkka Pirskanen.

Verk­ko­ky­selyt asuk­kaille ja hyvin­voin­tia­lueen työyh­tei­söille kertovat hyvin siitä, miten nämä kaksi teemaa kytkey­tyvät toisiinsa. Asuk­kaiden kyse­ly­tu­lok­sissa palve­lujen saaminen läheltä omaa asuin­paikkaa oli selkeästi tärkein teema. Asuk­kailla on myös halua ja valmiuksia käyttää sähköisiä palveluja. Ensi­si­jai­sesti ajan­va­rauksen ja yhtey­den­saannin halut­tai­siin olevan helpompaa myös sähköisten kanavien kautta. Siun soten työyh­tei­söjen vastauk­sissa digi­ta­li­saatio puoles­taan nousee esille tärkeim­pänä keinona, joka voisi auttaa jakamaan resurs­seja siten, että henki­lö­kuntaa riittää myös lähi­pal­ve­luihin ja joka uudis­taisi työn tekemisen tapoja.

– Ehkä yksi keskeinen väärin­kä­sitys lausun­toai­kana käydyssä keskus­te­lussa on liittynyt siihen, mitä lähi­pal­ve­luilla tarkoi­te­taan. Palveluja voidaan tuoda asiak­kaiden lähelle muillakin tavoin kuin tarjoa­malla niitä sote-asemilla, toteaa Pirskanen.

– Esimer­kiksi liikkuva palve­lukin on lähi­pal­velua. Jo nyt osassa meidän pienem­mistä toimi­pai­kois­tamme palvelu toteu­te­taan liik­ku­vana palveluna, kun tietty ammat­ti­lainen käy tiettyinä viikon­päi­vinä pitämässä vastaan­ottoa tietyssä paikassa. Ammat­ti­lainen siis liikkuu asiakkaan luo, täsmentää Pirskanen.

Asuk­kaiden näkö­kulmia edustavat vahvasti myös hyvin­voin­tia­lueen niin sanotut vaikut­ta­mis­toi­mie­limet, eli nuori­so­val­tuusto, vammais- ja vanhus­neu­vosto sekä lapsi- ja perhea­siain­neu­vosto.

Nuori­so­val­tuusto katsoi, että help­po­käyt­töiset digi­pal­velut madal­tai­sivat nuorten kynnystä hakeutua palve­luihin. Lapsi- ja perhea­siain­neu­vosto näki niin ikään digi­taa­liset palvelut tärkeinä, samoin kuin ammat­ti­laisten välisen yhteis­työn lasten ja perheiden lähiym­pä­ris­tössä eli kouluissa ja päivä­ko­deissa. Vanhus- ja vammais­neu­vostot toivat puoles­taan esille liik­ku­mi­seen ja digio­saa­mi­seen liittyviä haasteita, jotka täytyisi ratkaista, jos sote-asemien verkosto harvenee. Vanhus­neu­vosto korosti vahvasti myös tarvetta lisätä ja kehittää liikkuvia palveluja erityi­sesti reuna-alueilla. Ennal­taeh­käi­sevän työn merkitys nousi esille kaikissa lausun­noissa.

– Erilaiset ikä- ja asia­kas­ryhmät tarvit­sevat eri tavoin toteu­tet­tuja palveluja, ja kaikki nämä näkö­kulmat ovat yhtä tärkeitä. Lausun­tojen moni­ää­ni­syys tukee itse asiassa hyvin sitä lähtö­kohtaa, että palvelut muovau­tuvat sen mukaan, millainen väes­tö­ra­kenne milläkin alueella on, pohtii Pirskanen.

Lausun­tonsa ovat anteet myös hyvin­voin­tia­lueen kaikki lauta­kunnat. Lausun­to­kier­rok­sella saadut kuntien ja kaupun­kien sekä hyvin­voin­tia­lueen toimie­linten lausunnot, koonnit asiak­kaiden ja Siun soten työyh­tei­söjen verk­ko­ky­se­lyjen tulok­sista sekä lausun­toai­kana kerätty kansa­lai­sadressi on julkaistu tule­vai­suus­lau­ta­kunnan 2.6. kokouksen esitys­listan liitteenä.

Palve­lustra­tegia ja palve­lu­verk­ko­suun­ni­telma päätök­sen­te­koon kesä­kuussa

Palve­lustra­te­gian ja palve­lu­verk­ko­suun­ni­telman valmis­telu on edennyt hyvin­voin­tia­lueen alue­val­tuuston asettaman aika­taulun mukai­sesti alku­vuoden ajan. Lausun­to­kier­rosta jatket­tiin 16.5. saakka kunnilta saadun palaut­teen perus­teella, ja vastaa­vasti päätök­sen­teon aika­tau­luja siir­ret­tiin parilla viikolla eteenpäin.

Lausun­to­kier­roksen perus­teella muokattu ja täsmen­netty esitys hyvin­voin­tia­lueen palve­lustra­te­giaksi ja palve­lu­verk­ko­suun­ni­tel­maksi on menossa 2.6. hyvin­voin­tia­lueen tule­vai­suus­lau­ta­kunnan päätet­tä­väksi. Tule­vai­suus­lau­ta­kunnan esitys­lista on julkaistu 29.5.2023 Siun soten verk­ko­pal­ve­lussa: Tule­vai­suus­lau­ta­kunnan esitys­listat ja pöytä­kirjat.

Tule­vai­suus­lau­ta­kunnan kokouksen jälkeen hyvin­voin­tia­lue­joh­taja tekee asiasta esityksen alue­hal­li­tuk­selle, joka puoles­taan vie esityk­sensä alue­val­tuuston päätet­tä­väksi. Alue­val­tuuston on määrä päättää Pohjois-Karjalan hyvin­voin­tia­lueen palve­lustra­te­giasta ja palve­lu­ver­kosta 22. kesäkuuta 2023.

www​.siunsote​.fi/​p​a​l​v​e​l​u​s​t​r​ategia