Kuvakaruselli sote-uudistus blogi

Hyvinvointialue Muut toimielimet

Osallisuusvaliokunta

 

Anu Huusko (kesk) puheenjohtaja, (Veijo Honkonen, kesk)

Tapani Nuutinen (kesk), (Liisa Mononen, kesk)

Heikki Ahtola (vihr), (Sari Koskinen, vihr)

Tuula Pakarinen (sd) vpj, (Esa Lahtela, sd)

Jukka Hirvonen (sd), (Reetta Nenonen, sd)

Niko Keronen (ps), (Outi Mara, ps)

Emilia Ihanus (kok), (Reijo Kortelainen, kok)

Kuntien edustajat: Sari Lempiäinen (Joensuu), Petri Pasanen (Tohmajärvi), Lassi Kirjavainen (Juuka)

Järjestöjen edustajat (JANE): Anne Pyykkönen (P-K:n Sosiaaliturvayhdistys), Anni Pesonen (P-K:n Mielenterveydentuki)

Vaikuttamistoimielimien edustajat: Petrus Ahtiala (Hyvinvointialueen nuorisovaltuusto)

 

Henkilöstöjaosto

 

Anna Puruskainen-Saarelainen (sd) pj, (Simo Rauma, sd)

Hannu Urjanheimo (kesk) vpj, (Eeva-Liisa Auvinen, kesk)

Paula Puhakka (kesk), (Sami Laitila, kesk)

Matti Taponen (sd), (Vuokko Väistö, sd)

Anssi Törmälä (kok), (Enni Ikonen, kok)

Outi Mara (ps), (Osmo Pirhonen, ps)

Tapio Hämäläinen (vas), (Alia Dannenberg, vas)

 

Ympäristöterveydenhuollon jaosto

 

Matti Kuittinen (kesk) pj, (varalla Kati Mukkala, kesk)

Tuula Parikka (kesk), (Tarmo Nuutinen, kesk)

Anne Härkin (kesk), (Veli-Matti Räty, kesk)

Eero Kärkkäinen (sd), (Irmeli Stenberg-Louko, sd)

Jenni Laasonen (kok), (Tommi Pesonen, kok)

Henry Määttä (ps) vpj, (Sanna Niiranen, ps)

Ninni Saarinen (vihr), (Anssi Turunen, vihr)

 

Yksilöasioiden jaosto

 

Marjo Vallius-Hyttinen (kok) pj, (Matti Honkavaara, kok)

Kari Pennanen (kesk), (Marja-Liisa Räsänen, kesk)

Sirpa Piipponen (kesk), (Niklas Leinonen, kesk)

Eila Heinonen vpj (sd), (Juha Pakarinen, sd)

Joakim Kärkäs (sd), (Marjo Viitalahti, sd)

 

Lapsi- ja perheasiainneuvosto

 

Juha Ryynänen pj, (Paula Timonen) Lieksa

Rauni Ronkainen (varalla Jyrki Kymäläinen) Rääkkylä

Minna Nevalainen (Minna Hiltunen) Ilomantsi

Pauliina Sallinen (Kati Pikkainen) Liperi

Tarja Happonen (Sari Juvonen) Heinävesi

Maiju Anttilainen (Elisa Rantanen) Polvijärvi

Seija Rosti (Tapio Niskanen) Kitee

Jani Kaasinen (Katja Pussinen) Joensuu

Anna-Lea Vartiainen (Jaana Väyrynen) Juuka

Laura Pekkala (Sanna Valjus) Nurmes

Päivi Piiroinen (Mika Piiroinen) Tohmajärvi

Sini Rantaeskola vpj (Satu Seppäläinen) Kontiolahti

Pirjo Vauhkonen (Satu Mustonen-Eskelinen) Outokumpu

Päivi Turkia MLL (Marika Hurskainen Martat)

Noora Alm Perpe Keskus (Päivi Ainasto Joensuun seudun erilaiset oppijat)

Henna Karhapää Joensuun Setlementti (Marika Myllynen Joensuun lähiötalo Via Dia ry)

Noora Kähkönen Joensuun seurakunta (Saija Ihalainen Enon seurakunta)

Sari Johansson Karelia-amk (Teija Alanen Riveria)

 

Nuorisovaltuusto

 

Aada Reijonen pj, (Katri Lehikoinen) Juuka

Nikolaos Lampropoulos (Milla Savolainen) Ilomantsi

Konsta Kukkonen (Sara Kinnunen) Heinävesi

Eemeli Onatsu (Emma Albert) Joensuu

Sanni Kojo Kitee

Jimi Jeskanen (Miska Heikkinen) Kontiolahti

Pyry Hiltunen (Petrus Ahtiala) Lieksa

Nico Kupiainen (Jonne Tanskanen) Liperi

Juuso Kokkonen (Juho Snicker) Nurmes

Santtu Pekkanen Outokumpu

Tiina Tuononen (Maria Hyttinen) Polvijärvi

Nea Konttinen (Maiju Mikkonen) Rääkkylä

Hilda Vahimaa (Unna Manninen) Tohmajärvi

Veera Karhinen (Taneli Arosara)

 

Vanhusneuvosto

 

Pertti Vainionpää pj, (Ulla Leena Sinikka Mikkola) Kansallinen Senioriliitto ry

Raili Makkonen (Raija Venäläinen) Rääkkylä

Eila Vänttinen-Liinakari (Kauko Väistö) Kontiolahti

Päivi Nenonen (Tanja Pasanen) Ilomantsi

Tuula Laeslehto (Pekka Tuhkanen) Liperi

Paula Kotilainen vpj, (Pirjo Luostarinen) Heinävesi

Heikki Kuikka (Leena Kettunen) Polvijärvi

Liisa Pirhonen (Raimo Oksman) Kitee

Matti Hokkanen (Viljo Pulkkinen) Lieksa

Ari Tielinen (Kirsi Kettunen) Joensuu

Raija Rantala (Jarmo Vepsäläinen) Juuka

Jussi Säämänen (Aune Hämynen) Nurmes

Lasse Pouhula (Erkki Räsänen) Outokumpu

Teuvo Karjalainen (Marja Sormunen) Tohmajärvi

Marja-Leena Räsänen (Kyllikki Räsänen) Eläkeliitto

Kimmo Vartiainen (Sirpa Savolainen) Eläkeläiset ry

Toivo Pykäläinen (Eira Väänänen) Eläkkeensaajien Keskusliitto EKL ry

Maila Mustonen (Irma Käyhkö) Kristillinen eläkeliitto Krell ry)

 

Vammaisneuvosto

 

Tero Lepola pj, (Ritva Simonen) Tohmajärvi

Marja-Liisa Lamminsalo (Toivo Koponen) Rääkkylä

Risto Savolainen (Juhani Nevalainen) Kontiolahti

Tanja Pesonen (Päivi Nenonen) Ilomantsi

Tuula Hanikka (Kirsi Leskelä) Liperi

Enni Leinonen (Taina Huurinainen) Heinävesi

Minna Varis (Eija Voutilainen) Polvijärvi

Eija Hakulinen (Arja Rahunen) Kitee

Virpi Turunen (Markku Korpinen) Lieksa

Liisa Karvinen (Arja Pappinen) Joensuu

Reetta Nenonen (Lahja Nevalainen) Juuka

Juha Räty (Ilkka Tolvanen) Nurmes

Satu Plick (Hilkka Malinen) Outokumpu

 

 

 

Hyvinvointialueen sivut linkki pääsivulle

Hyvinvointialue esityslistat ja pöytäkirjat

somejako