Ylihammaslääkärin viransijainen Konsta Naumanen tietää ja kertoo, miksi Pohjois-Karjalaan kannattaa tulla töihin.
Kun Konsta Naumanen aloitti Siun sotessa kesätöissä hammashoitajana vuonna 2019, hän ei arvannut, että muutaman vuoden kuluttua hän vastaisi omalta osaltaan alueen suun terveydenhallinnon kokonaisuuksista. Nyt hän toimii ylihammaslääkärin viransijaisena. Hän myös tekee edelleen yhden päivän viikossa kliinistä työtä, “henkireikäänsä”, kuten hän sitä kuvailee.
“Pysyy tatsi kliiniseen työhön, ja se on semmoinen asia, mistä itse tykkään ihan tosi paljon.”
Konsta tekee suurimman osan työviikostaan hallinnollisia töitä, mutta haluaa ehdottomasti pitää kiinni siitä tärkeimmästä asiasta eli potilaiden kohtaamisesta. Kliininen päivä tuo rytmiä ja muistuttaa siitä, mitä varten organisaatio lopulta on olemassa.
Kesätöistä uraan
Konstan polku Siun sotessa on lähes oppikirjamainen kaari opiskelijasta kokonaiseen uraan. Kotiseudun vetovoima, ystävien kanssa vietetty kesä ja myönteinen kokemus työyhteisössä lukitsivat suunnan.
“Oli niin mukavaa kesätöissä, että tietenkin tulin uudelleen. Halusin ehdottomasti suorittaa syventävän harjoittelun Siun sotessa. Valmistumisen jälkeen halusin ehdottomasti viran täältä. Siitä se ura lähti.”
Siitä lähtien Pohjois-Karjala on tuntunut oikealta paikalta sekä työn että elämän kannalta. Ja eihän omaa kotiseutua mikään voita.
“Joensuu tuntuu kodilta. Täällä on kaikki mitä tarvitsen. Vielä kun tulevaisuudessa saadaan 50 metrin rata uimahalliin niin sitten varsinkin täällä on aivan kaikki tarvittava.”
Tunne- ja järkiperäiset syyt pysymiseen
Työyhteisö, mahdollisuudet kehittyä ja aidosti mukavat potilaat ovat pitäneet Konstan Pohjois-Karjalassa. Kollegiaalinen tuki on alueella vahvaa, ja potilaat ovat… no, pohjoiskarjalaisia.
“Aika usein kuulee keikkalaisilta, että onpas meillä Pohjois-Karjalassa mukavat potilaat. Se lupsakkuus kuuluu luonteeseen.”
Pohjois-Karjalan vahvuuksia on totuttu kuvailemaan kliseisesti luonnolla ja välittömillä ihmisillä, mutta Konsta nostaa esiin myös ammatilliset syyt.
“Pohjois-Karjala on hammaslääketieteellisesti tosi mielenkiintoinen alue olla töissä. Pääsee kehittymään ja kehittämään todella paljon.”
Hallinnollinen työ avasi uuden maailman
Matka johtamisen ja hallinnollisen työn pariin Konstan osalta ei ollut etukäteen suunniteltu. Sijaisuuksien kautta hänelle avautui mahdollisuus kokeilla esihenkilötyötä ja se vei mukanaan.
“Ei hallintohommat hammaslääkäriksi valmistuessa kiinnostaneet. Mutta täältä paljastui paljon kiinnostavaa työtä tehtäväksi, jota voisi omalla panoksella ratkaista.”
Johtamistyö on jatkuvaa oppimista ja itsenäistä selvittelyä, mutta tuki siihen Siun sotessa on vahvaa Konstan mielestä.
“On kollegoja ja toisia esihenkilöitä, joilta saa apua kuten osastonhoitajat, ylihoitajat ja linjassa ylöspäin olevat esihenkilöt. Tukipalveluita on muitakin kuten HR ja viestintä, joilta saa apuja. Mutta kyllä tämä vaatii omaa aloitteisuutta ja halua tehdä tämän tyyppistä työtä.”
Konsta kuvailee itseään ’kenttää kuuntelevaksi esihenkilöksi’ ja kokee työnsä sydämessä olevan halun mahdollistaa hyvää hoitoa pohjoiskarjalaisille ihmisille.
Arki on vaihtelevaa eikä tarjoa tylsiä päiviä
Konstan työviikko rakentuu yhdestä kliinisen työn päivästä ja hallinnollisista tehtävistä. Työt vaihtelevat HR-asioista suun terveyden huollon palvelutuotannon suunnitteluun, potilastietojärjestelmämuutoksiin ja rekrytointeihin.
“Semmoista tyypillistä päivää ei ole. Mutta ei täällä tylsää päivää tarjoilla.”
Vastapainon arkeen tuovat puoliso, ystävät ja kaksi koiraa. Lisäksi liikunta ja luonto ovat tärkeä osa arjen kokonaisuutta.
“Joensuussa on loistavat liikuntamahdollisuudet. Asun Joensuussa ruutukaavalla ja silti pääsisin hiihtämällä töihin, jos haluaisin. Latu lähtee ihan siitä parvekkeen alta suoraan.”
”Ei pidä ottaa itsestäänselvyytenä”
Muiden hyvinvointialueiden työyhteisöstä Konstalla ei ole vertailukohtaa, koska Konsta myöntää, että ’muualla ei ole tullut käytyä.’ Hän on kuitenkin keskustellut muualta Pohjois-Karjalaan tulleiden sekä muualla työskentelevien kollegojen kanssa heidän kokemuksistaan.
“Monet muistuttavat, ettei tällaisia olosuhteita pidä ottaa itsestäänselvyytenä. Täällä on hyvä työskennellä, mutta priimaan on kuitenkin vielä tehtävää.”
Eikä Konsta todellakaan ota mitään itsestään selvyytenä. Työyhteisöä vaalitaan aktiivisesti, epäkohtiin puututaan ja kulttuuria kehitetään yhdessä.
Maakunnassa tilaa uusille osaajille
Pohjois-Karjalan hyvinvointialue – Siun soten keskisellä alueella eli Joensuun läheisyydessä hammaslääkäreitä on hyvin, mutta maakuntien hammashoitoloissa tilaa olisi uusillekin tekijöille.
“Maakuntaan mahtuisi hammaslääkäreitä töihin. Olisi hienoa, jos syventävän harjoittelun suorittaneet saataisiin jäämään tänne valmistumisen jälkeen. Kandeja meillä on todella hyvin.”
Konsta onkin itse hyvä esimerkki polusta, jossa hammaslääketieteen opiskelijan kesätöistä ja syventävästä harjoittelusta päädytään vakituiseen virkaan.
Palkkaus, välineet ja moderni hoito, kaikki hyvällä mallilla
Konsta nostaa vielä esiin lisää konkreettisia etuja, miksi Siun soteen kannattaa tulla hammaslääkäriksi.
“Meillä on hammaslääkäreiden palkka-asiat hyvällä mallilla. Suomen tasolla tosi hyvät.”
Siun sotessa työvälineet ovat moderneja, useita tiloiltaan uusia sotekeskuksia ja toimintaa kehitetään jatkuvasti hammaslääketieteen kentän mukana. Suunterveyden liikkuvat palvelut, Pohjois-Karjalan innovatiivinen ylpeydenaihe ovat tästä erinomainen esimerkki.
“Ollaan edelläkävijöitä Suomessa. Ja on hienoa, että tällainen liikkuvan hammashoitolan kokonaisuus on pystytty rakentamaan omin voimin ilman erillistä hankerahoitusta.”
Lisäksi hammaslääkäri–hoitaja ‑parityöskentely on Konstan mielestä yksi alueen vahvuuksista ja osaavat hammashoitajat, suuhygienistit sekä moniammatillinen työ.
“Se on iso voimavara. Konsultaatiokynnykset ovat matalat suuntaan ja toiseen.”
Lopuksi Konsta kiteyttää ne, jotka hän toivoo mukaan tekemään tulevaisuuden hammashoitoa.
“Toivon Pohjois-Karjalaan eteenpäin katsovia, idearikkaita hammaslääkäreitä. Kokemuksesta ei ole haittaa, mutta meille on hyvä tulla myös kasvamaan ammattilaiseksi. Tärkeää on, että katse on tulevaisuudessa.”
Tutustu työmahdollisuuksiin Siun sotessa!
Kaikki avoimet työpaikkamme löydät tästä linkistä: Avoimet työpaikat, Siun sote
Kaikki työmahdollisuudet lääkäreille löydät tästä linkistä: Lääkärit, Siun sote
Pohjois-Karjalaan? Miksi mihinkään muualle?
Pohjois-Karjalasta löytyy duunia ja uramahdollisuuksia siinä missä muualtakin, mutta meillä päin vähintään yhtä tärkeää on se, mitä tapahtuu vuorokauden muina aikoina. Ja meillähän aikaa riittää, kun kaikki on lähellä ja elämän voi omistaa muiden unelmien sijaan omilleen.
Pohjois-Karjala on niille, jotka haluavat riisua turhantärkeyden minimiin ja joiden seurassa saa olla outo tai liian tuttavallinen luvan kanssa. Vaihda siis verkkarit jalkaan tai sinistä kajalia silmiin, jos siltä sattuu tuntumaan. Puhu niin kuin ajattelet ja elä sellaista elämää, joka on sinulle tarkoitettu. Tule yhdeksi meistä!
Miksipä et muuttaisi Joensuuhun?
Elo Joensuussa on niin ihanaa, että on kerrassaan pöhköä jättää muuttamatta meille. Siksipä muuttamisesta halutaan tehdä mahdollisimman helppoa. Töiden perässä muuttavien kotiutumista helpottaa Muuttoagentti, joka neuvoo veloituksetta henkilökohtaisesti vaikkapa asumiseen tai puolison työllistymiseen liittyvissä kysymyksissä.
Muuttoagentti neuvoo veloituksetta vaikkapa näissä kysymyksissä:
- missä voi asua?
- mitä Joensuussa voi puuhata?
- mistä löytyy töitä?
- mitä kaikkea voi opiskella?

