Yhtenä tiiminä kohti yhteistä päämäärää

Erikois­tuva lääkäri, tuleva erikois­lää­käri, kardio­logi Alma Räsänen kertoo, miten Joensuu ja Pohjois-Karjalan hyvin­voin­tialue – Siun sote veivät hänen sydämensä.
Kun Alma Räsänen saapui ensim­mäistä kertaa Joen­suuhun Pohjois-Karjalan keskus­sai­raa­laan vuonna 2017, hän oli vasta lääke­tie­teen kandi­daatti. Tänä päivänä hän seisoo aivan erikois­lää­kärin tittelin kynnyk­sellä ja on löytänyt Pohjois-Karja­lasta niin suunnan uralleen kuin kodin perheel­leen.
Joen­suuhun Räsästä ei tuonut kotiseutu eikä valmiiksi tuttu kaupunki, vaan kiin­nostus kardio­lo­giaan ja keskus­sai­raala, joka tuntui juuri sopivan kokoi­selta.
”En ole täältä päin kotoisin. Opiskelin Kuopiossa ja ajattelin, että kardio­logia voisi olla kiin­nos­tava ala. Pohjois-Karjalan keskus­sai­raala vaikutti järkevän kokoi­selta ja niin minä sitten sovin tänne työt.”

”Ihmiset ottivat minut ihanasti vastaan”

Uuteen kaupun­kiin tuleminen jännitti Almaa, mutta vastaan­otto Siun sotessa oli lämmin.
”Vaikka olin ihan untuvikko, kaikki ottivat hyvin vastaan. Täällähän on tosi lähim­mäi­sen­rak­kaita ihmisiä. Ihmiset ottavat sut hyvin vastaan sekä kaduilla että sairaa­lassa.”
Nopeasti myös työpaikka alkoi tuntua omalta.
”Sydän­kes­kuk­sessa on ihana ja tosi yhte­näinen porukka. Kaikki, sairaan­hoi­tajat, laitos­huol­tajat, lääkärit, tehdään yhtenä tiiminä töitä. Ei ole hierar­kiaa.”
Alman myön­teinen ensi­ko­kemus vaikutti ratkai­se­vasti myös erikoi­salan valintaan.
”Jos koke­muk­seni olisi ollut kamala, ei minusta ehkä olisi tullut­kaan kardio­logia. Tämä porukka on se syy, miksi jäin Joen­suuhun. Täällä on hyvä tehdä töitä.”

Haemme 6.1.2026 mennessä Sydän­kes­kuk­seen Joen­suuhun kardio­lo­gian erikois­lää­käriä ja erikois­tuvaa lääkäriä.

Hakuil­moi­tukset löydät näistä linkeistä: Erikois­lää­käri ja erikois­tuva lääkäri

”Meillä on tosi hyvä yhteis­henki”

Räsänen jatkaa työyh­tei­söstä, sillä siitä riittää paljon posi­tii­vista sanot­tavaa.
”Työil­ma­piiri on ilman muuta meidän valttimme. Työil­ma­piiri ja porukka. Sitä olen koros­tanut kaikille.”
Tiimi­henki näkyy arjessa ja jopa vapaa-ajalla.
”Me teemme töitä yhdessä ja vietämme aikaa yhdessä. Kaikki tietävät, että tehdään yhdessä työtä samaa päämäärää kohti, poti­laiden parhaaksi. Ei ole kuppi­kuntia. On sama, oletko hoitaja, ylilää­käri vai amanuenssi tai muuta henki­lö­kuntaa, kaikkien kanssa kahvi­tel­laan.”

Osaamista karttuu ihan kaikesta

Siun sotessa vastuu kasvaa sopivalla tavalla, eikä kukaan jää yksin.
”Kyllähän täällä vastuuta joutuu ottamaan ja välillä kovis­sakin paikoissa. Mutta aina on joku, jolta kysyä. Ketään ei jätetä yksin.”
Vaikka viral­lista mento­rioh­jelmaa ei ole, arjen tuki toimii Alman mielestä saumat­to­masti.
”Meillä on hyvin helposti lähes­tyt­täviä erikois­lää­kä­reitä ja koke­neempia erikois­tuvia. Kysyessä saa aina vastauksia.”
Alma kiittelee myös sitä, että Siun sotessa erikois­tu­misen rakenne on ollut selkeä.
”Kolmen kuukauden jaksoissa kier­re­tään sisä­tau­ti­puo­lella eri paikoissa, ja kardio­lo­gialla pääsee päivit­täin vaih­tu­vaan teke­mi­seen. Toimen­pi­teet opetetaan kädestä pitäen ensim­mäiset viikot ja kuukaudet.”
Hän ei kiistä työn vaati­vuutta.
”Tiedän, että Joen­suussa joutuu tekemään töitä enemmän kuin jossakin muualla. Mutta kun on kiva porukka, kenen kanssa tehdä, jaksaa vähän isom­mankin työkuorman.”
Kompaktin keskus­sai­raalan etu näkyy Alman mielestä moniam­ma­til­li­sessa yhteis­työssä.
”Jos poti­laalla on useiden erikoi­sa­lojen raja­pin­toja, yhteistyö sujuu saumat­to­masti. Tiedät aina, kenelle soittaa. Aina saa ystä­väl­lisiä vastauksia ja asiat menevät jouhe­vasti.”

Valmis­tu­misen kynnyk­sellä jännittää

Tuleva erikois­lää­kärin titteli tuntuu Almasta suurelta aske­leelta. Kun Räsänen pian valmistuu erikois­lää­kä­riksi, hän jatkaa mielel­lään samassa yhtei­sössä, joka on tukenut koko matkan ajan.
”Aika hurjalta tuntuu valmistua. Työ sinänsä ei muutu, mutta pitäisi yhtäkkiä osata ja tietää enemmän.”
Silti luottamus on vahva niin omaan osaa­mi­seen kuin työyh­teisön tukeenkin.
”Edelleen on ne samat hyvät kollegat, joilta kysyä neuvoa ja tiedän, että minulla on hyvä tiimi ympärillä.”
Räsänen tekee myös väitös­kirjaa, ja tutki­mus­va­paiden järjes­tä­minen on sujunut Siun soten Sydän­kes­kuk­sessa jous­ta­vasti.
”Jos itseä kiin­nostaa tutki­minen, täällä kannus­te­taan siihen. Sydän­kes­kuksen ylilää­käri on profes­sori ja apulai­sy­li­lää­käri dosentti, ja yksi­kös­sämme tehdään maail­man­laa­jui­sesti laadu­kasta lääke­pal­lo­tut­ki­musta. Pieneksi yksiköksi meillä on tutki­muso­rien­toi­tu­nutta henki­lö­kuntaa.”

Moni­puo­linen arki kardio­lo­giassa

Siun soten Sydän­kes­kuksen kardio­login työpäivät vaih­te­levat toimen­pi­teistä polikli­nik­kaan ja sydän­val­von­taan.
”Meillä on mahdol­li­suus olla osastolla, sydän­val­von­nassa, polikli­ni­koilla sekä toimen­pi­de­päi­vissä eli varjoai­ne­ku­vauk­sissa ja tahdis­tin­sa­lissa.”
Räsäsen omat työteh­tävät ovat viime aikoina raskauden vuoksi keskit­ty­neet säteet­tö­miin tehtäviin.
”Viimeiset puoli vuotta olen ollut enemmän polilla ja konsult­tina ja se on sopinut minulle.”
Toiveita Sydän­kes­kuk­sessa saa esittää ja erityi­sesti sen suhteen, kiin­nos­taako toimen­pi­teel­linen vai konser­va­tii­vinen puoli. Pieni yksikkö takaa laajan osaamisen kaikille.
”Kaikki saavat ja kaikkien täytyy tehdä kaikkea. Se tekee työstä tosi moni­puo­lista ja mielen­kiin­toista.”
Ja potilaita sydän- ja veri­suo­ni­tau­deista kärsi­vässä Pohjois-Karja­lassa riittää.
”Potilaita tulee riit­tä­mään vastai­suu­des­sakin. Heitä on mukava tutkia ja hoitaa.”

Joen­suusta koti

Vaikka Alma Räsänen ei tullut Pohjois-Karjalaan alun perin pysyvästi, hyvä työpaikka sai hänet jäämään.
”Raahasin miehe­nikin tänne. Nyt meillä on perhe ja molemmat tykätään olla täällä.”
Joen­suu­laisen arjen sujuvuus on merkit­tävä plussa Almalle ja hänen perheel­leen.
”Joensuu on kivan kokoinen. Kaikki on kompak­tisti lähellä, pyörällä pääsee joka paikkaan. Päivä­kodit ja koulut ovat lähellä. Joensuu on rauhal­linen ja hyvä paikka perheelle.”
Ulkoi­lusta pitävälle perheelle Joensuu tarjoaa paljon.
”Tykkäämme hiihtää ja suun­nistaa. Täällä on siihen tosi kivat mahdol­li­suudet.”

Tutustu työmah­dol­li­suuk­siin Siun sotessa!

Kaikki avoimet työpaik­kamme löydät tästä linkistä: Avoimet työpaikat, Siun sote

Kaikki työmah­dol­li­suudet lääkä­reille löydät tästä linkistä: Lääkärit, Siun sote

Pohjois-Karjalaan? Miksi mihinkään muualle?

Pohjois-Karja­lasta löytyy duunia ja uramah­dol­li­suuksia siinä missä muual­takin, mutta meillä päin vähintään yhtä tärkeää on se, mitä tapahtuu vuoro­kauden muina aikoina. Ja meillähän aikaa riittää, kun kaikki on lähellä ja elämän voi omistaa muiden unelmien sijaan omilleen.

Pohjois-Karjala on niille, jotka haluavat riisua turhan­tär­keyden minimiin ja joiden seurassa saa olla outo tai liian tutta­val­linen luvan kanssa. Vaihda siis verkkarit jalkaan tai sinistä kajalia silmiin, jos siltä sattuu tuntumaan. Puhu niin kuin ajattelet ja elä sellaista elämää, joka on sinulle tarkoi­tettu. Tule yhdeksi meistä!

Miksipä et muuttaisi Joen­suuhun?
Elo Joen­suussa on niin ihanaa, että on kerras­saan pöhköä jättää muut­ta­matta meille. Siksipä muut­ta­mi­sesta halutaan tehdä mahdol­li­simman helppoa. Töiden perässä muut­ta­vien kotiu­tu­mista helpottaa Muut­toa­gentti, joka neuvoo veloi­tuk­setta henki­lö­koh­tai­sesti vaikkapa asumiseen tai puolison työl­lis­ty­mi­seen liit­ty­vissä kysy­myk­sissä.

Muut­toa­gentti neuvoo veloi­tuk­setta vaikkapa näissä kysy­myk­sissä:

  • missä voi asua?
  • mitä Joen­suussa voi puuhata?
  • mistä löytyy töitä?
  • mitä kaikkea voi opiskella?