Kun pitkän uran sote-alalla tehnyt Tiina Kirmanen päätti muuttaa Imatralta Joensuuhun, syynä olivat pienet lapsenlapset. Onnenkantamoisena löytyi syksyllä 2024 myös uusi työ palveluesihenkilönä ja vastaavana sosiaalityöntekijänä Joensuun Turvakodilla.
“Olen viihtynyt todella hyvin Siun sotessa ja Joensuun Turvakodilla. Kaipasin työurallani muutosta. Tämä työ on vastannut odotuksiani ja on juuri sitä mitä kaipasin. On ihanaa tehdä asiakastyötä ja luotsata tiimiä. Työllä on iso merkitys niin minulle, yhteiskunnalle kuin yksilöillekin.”
Uusi alku pitkän uran jälkeen
Kirmanen on työskennellyt sosiaali- ja terveydenhuollon tehtävissä 1990-luvun alkupuolelta alkaen, joista yli 20 vuotta erilaisissa johtotehtävissä.
“Koin vähän kyllääntymistä ja ehkä jopa lievää kyynistymistä sen tyyppiseen tehtävään, vaikka ei niissä töissä koskaan valmiiksi tule. Motivaatio ja intohimo siihen tekemiseen hiipui, vaikka ei ollut täysin kadonnut. Oli siis hyvä aika tehdä muutos.”
Kun Joensuun Turvakodille avautui vastaavan sosiaalityöntekijän paikka, Tiina näki mahdollisuuden yhdistää asiakastyön ja esihenkilötyön sekä tehdä urallaan muutos.
“Halusin pitkän tauon jälkeen tehdä sosiaalityöntekijänä asiakastyötä ja sellainen löytyi. Hain virkaa ja tulin valituksi.”
Kirmanen on tyytyväinen ratkaisuunsa muuttaa Joensuuhun ja aloittaa uusi vaihe työurallaan.
“Työ on antoisaa ja mielekästä ja täällä on hyvä työskennellä. On hienoa, ettei aamulla tarvitse miettiä, miksi tulee töihin.”
Asiakastyön ja johtamisen yhdistelmä
Turvakotityö on intensiivistä ja vaihtelevaa. Asiakkaat tulevat yksikön kriisipalveluihin vaikeissa elämäntilanteissa, mutta työ tuo onnistumisen kokemuksia.
“On ihanaa tehdä asiakastyötä ja luotsata tätä tiimiä. Tässä työssä tuntee, että saa asioita aikaan ja pystyy aidosti auttamaan ihmisiä eteenpäin todella haastavassa tilanteessa.”
Noin puolet Kirmasen työstä on asiakastyötä ja puolet esihenkilötyötä. Hän kokee, että oma laaja kokemus tukee häntä molemmissa rooleissa.
“Esihenkilötyö on palvelutehtävä. Minulle on tärkeää huolehtia perusasioista eli tiimini arjen sujumisesta, tiimini osaamisesta ja siitä, että työntekijöillä on turvallinen olo kohdata vaikeita asiakastilanteita. Haluan esihenkilönä olla läsnä arjessa. Siitä on etua, että saan tehdä myös asiakastyötä.”
Tiivis tiimi ja laajat verkostot
Joensuun turvakodissa työskentelee seitsemän ohjaajaa sekä Kirmanen vastaavana sosiaalityöntekijänä. Työ on monialaista ja vaatii vahvaa verkostoyhteistyötä.
“Ilman verkostoja me ei pärjätä. Teemme päivittäin yhteistyötä muun muassa lastensuojelun, poliisin, Kelan ja kriisikeskuksen kanssa.”
Kirmasen mukaan hyvä tiimihenki näkyy myös asiakkaille.
“Meillä on todella hyvä työskentelyilmapiiri ja tekemisen meininki. Tiimi on sitoutunut ja perehtynyt, ja se heijastuu kaikkeen.”
Merkityksellinen työ
Turvakotityössä on paljon vastuuta, mutta myös vahva perustehtävä: auttaa ihmisiä ja perheitä lähisuhdeväkivallan keskellä.
“Meillä tavoite on kirkas. Se on lähisuhdeväkivaltaa kokevien ja sen uhkaa kokevien auttaminen. Turvakotiin voi hakeutua ympäri vuorokauden, ilman lähetteitä tai maksusitoumuksia.”
Uusi koti ja arki Joensuussa
Muutto uuteen kaupunkiin oli iso muutos, mutta Joensuu on tuntunut kodilta alusta lähtien.
“Täällä on rento meininki, joka sopii minulle. Ihmiset ovat välittömiä ja puheliaita, ja kaupunki on täynnä opiskelijoita. Se tuo eloa katukuvaan.”
Luonto ja liikunta tuovat vastapainoa vaativalle työlle.
”Joensuu on kiva pyöräilykaupunki. Lisäksi on upeaa, ettei tarvitse lähteä autolla etsimään luontoa, vaikka asun melkein ydinkeskustassa.”
Suurin ilon lähde on kuitenkin läheisyys lapsenlapsiin.
“On ilo ja etuoikeus seurata tyttäreni kaksosten kasvua ja kehitystä läheltä. Ei viikkoa mene, etteikö nähtäisi. Se tuo valtavasti iloa arkeen.”
Tarvitsetko apua? Älä epäröi!
Turvakotiin lähteminen
Linkki turvakodin nettisivuille: Joensuun turvakoti
Lähtöpäätöksen tekeminen on aina vaikeaa, ja sen kypsyttely voi viedä aikaa. Päätöksen jälkeen ensimmäinen askel on soittaa turvakodille.
Lähdön valmistelu kannattaa tehdä huolellisesti. Jos voit, lähde silloin, kun väkivallan tekijä ei ole tilanteessa läsnä. Tarvittaessa saat tukea ja turvaa konkreettiseen lähtötilanteeseen. Mikäli et saa järjestettyä kyytiä turvakodille, ilmoita tästä turvakodin henkilökunnalle.
Turvakodille ei voi tulla lemmikkieläimen kanssa. Turvakodin henkilökunta auttaa sinua tarvittaessa löytämään lemmikillesi turvallisen hoitopaikan.
Mukaan kannattaa ottaa
- omat ja mukana tulevien lasten vaatteet
- henkilökohtaiset lääkkeet, reseptit ja Kela-kortti
- pankkitunnukset
- henkilökohtaiset tavarat, kuten päiväkirjat
Yhteystiedot
Joensuun turvakoti
Mintunkuja 3
80220 Joensuu
Yhteydenotot ympäri vuorokauden:
Puh. 013 330 6008 tai
turvakoti(at)siunsote.fi