Erkki­lässä nauru sekä ilo ovat jatku­vasti läsnä

Tohma­järven hoivakoti Erkki­lässä vallitsee lämmin ja tiivis tunnelma, jossa työka­ve­reiden huumo­rin­taju ja mukavat asukkaat tuovat iloa päivit­täi­seen hoito­työhön. Erkkilä vaikuttaa olevan paikka, jossa työn ilo ja asuk­kaiden hyvä mieli kulkevat käsi kädessä. Lähi­hoi­tajat Eija Lievonen ja Laila Eskelinen kertovat, miksi he viihtyvät pienessä hoivayk­si­kössä ja Tohma­jär­vellä.

Kodikas ja tiivis työyh­teisö

Eija Lievonen ja Laila Eskelinen työs­ken­te­levät molemmat Erkkilän hoiva­ko­dissa, joka sijaitsee Tohma­jär­vellä. Erkkilä on pieni, 13 asukkaan yksikkö, jossa panos­te­taan kodin­omai­seen ympä­ris­töön ja asuk­kaiden hyvin­voin­tiin.

“Tämä on kodin­omainen ja rauhal­linen paikka. Meillä Erkki­lässä kuntout­tava työote on sydämen asia. On palkit­sevaa nähdä ikäih­misen toimin­ta­kyvyn kohen­tuvan. Tämä lisää työmo­ti­vaa­tiota ja työn merki­tyk­sel­li­syyttä. Asukkaat ovat hyvä­kun­toisia, ja tunnelma on yleensä sees­teinen. Meillä on tiivis työyh­teisö, jossa kaikilla on hyvä olla”, kuvailee Laila.

Työpaikan pieni koko ja hyvä henki koros­tuvat Eijan puheessa: “Meillä on hyvä työil­ma­piiri, ja kaikki saavat olla omia itsejään. Kaikki puhuvat suoraan, jos jokin asia painaa, ja huumori on vahvasti läsnä joka­päi­väi­sessä työssä.”

Päivit­täinen työ asuk­kaiden kanssa

Eijan ja Lailan työpäivät koostuvat asuk­kaiden autta­mi­sesta päivit­täi­sissä aska­reissa, kuten aamu­toi­missa, pukeu­tu­mi­sessa, ruokai­lussa, pesuissa ja ulkoi­lussa. “Meillä pelataan paljon erilaisia pelejä, ja bingo on todella suosittu juttu. Asuk­kaiden kanssa jutellaan paljon, ja nauru sekä ilo ovat jatku­vasti läsnä”, Eija kertoo.

Laila lisää, että myös asuk­kaiden elämän­ta­ri­noiden kuuntelu on yksi työn parhaista puolista: “Asuk­kaiden elämän­vii­saus ja tarinat ovat todella mielen­kiin­toisia. Olen joskus asuk­kailta kysynyt elämä­noh­jei­takin. Heidän kanssaan on ihanaa keskus­tella ihan arki­sis­takin asioista, kuten säästä.”

Huumori ja hyvä yhteis­henki

Työka­ve­reiden kesken vallit­seva hyvä yhteis­henki on selvästi Erkkilän voimavara. Huumori mainitaan Eijan ja Lailan keskus­te­lussa useaan otteeseen työssä jaksa­misen avaimena. “Huumori on meillä ykkösasia. Se auttaa pitämään työn kevyenä, vaikka olisi haas­ta­vam­piakin päiviä. Jos joku on allapäin, häntä yritetään piristää heit­tä­mällä läppää”, Eija naurahtaa.

“On todella tärkeää, että työka­ve­reihin voi luottaa ja apua saa aina tarvit­taessa. Meillä on sellainen henki, että kaikki uskal­tavat pyytää apua ja kaikki otetaan huomioon”, Laila lisää.

Kaksi­vuo­rotyö on hyvä vaih­toehto

Erkki­lässä ei tehdä yövuoroja, mikä tekee siitä houkut­te­levan vaih­toehdon hoitoa­lasta kiin­nos­tu­neille. “Moni ei halua tehdä yövuoroja, ja meillä sitä ei tarvitse. Tämä on varmasti hyvä vaih­toehto niille, jotka haluavat kaksi­vuo­ro­työn”, Laila toteaa.

Työvuo­rojen suun­nit­te­lussa otetaan huomioon työn­te­ki­jöiden toiveet, ja työn ja vapaa-ajan yhteen­so­vit­ta­minen Erkki­lässä onnistuu hyvin. “Vaikka olemme sote-alalla, se ei tarkoita, ettei voisi harrastaa. Vuorotyön rytmi antaa mahdol­li­suuksia vapaa-aikaan, ja esimer­kiksi Epassi on käytössä, jonka avulla voi käydä hieron­nassa tai harrastaa muuta mukavaa”, Eija kertoo.

Hoitoala kutsuu kokei­le­maan

Sekä Eija että Laila kannus­tavat hoitoa­lasta kiin­nos­tu­neita tulemaan kokei­le­maan työtä pienessä hoiva­ko­dissa. “Jos on vähänkään sosi­aa­linen ja tykkää ihmisten kanssa työs­ken­te­lystä, tämä on erin­omainen ala. Vaikka hoitoa­lasta liikkuu erilaisia tarinoita, kannattaa kokeilla, miten se sopii itselle”, Eija rohkaisee.

Laila lisää: “Meillä on todella tiivis ja hyvä työyh­teisö, ja opis­ke­li­joille sekä uusille työn­te­ki­jöille annetaan aina tukea. Työil­ma­piiri on todella posi­tii­vinen ja kannus­tava.”

Erkkilän ja Tohma­järven vetovoima

Tohma­jär­vellä työs­ken­te­le­minen on Eijalle ja Lailalle mieluisaa, sillä alueen luonto ja välitön yhteisö houkut­te­levat. Eija asuu Tohma­jär­vellä, aivan lähellä työpaik­kaansa. “Olen itse luon­toih­minen ja harrastan ratsas­tusta. Tohma­jär­vellä on kauniit maastot ja paljon luon­to­pol­kuja missä kulkea hevosen kanssa”, Eija kertoo.

Hiljat­tain Tohma­jär­veltä Joen­suuhun muuttanut Laila puoles­taan korostaa Tohma­järven ihmisten avoi­muutta: “Tohma­jär­vellä ihmiset ovat välit­tömiä ja ystä­väl­lisiä. Täällä on helppo tutustua naapu­reihin, ja kaikki tuntuvat tuntevan toisensa.”

Kiin­nos­taako Tohma­järvi?

Tutustu Tohma­järven kuntaan:

Katso Pohjois-Karjalan hyvin­voin­tialue – Siun soten avoimet työpaikat: Avoimet työpaikat
 

Pohjois-Karjalaan? Miksi mihinkään muualle?

Pohjois-Karja­lasta löytyy duunia ja uramah­dol­li­suuksia siinä missä muual­takin, mutta meillä päin vähintään yhtä tärkeää on se, mitä tapahtuu vuoro­kauden muina aikoina. Ja meillähän aikaa riittää, kun kaikki on lähellä ja elämän voi omistaa muiden unelmien sijaan omilleen.

Pohjois-Karjala on niille, jotka haluavat riisua turhan­tär­keyden minimiin ja joiden seurassa saa olla outo tai liian tutta­val­linen luvan kanssa. Vaihda siis verkkarit jalkaan tai sinistä kajalia silmiin, jos siltä sattuu tuntumaan. Puhu niin kuin ajattelet ja elä sellaista elämää, joka on sinulle tarkoi­tettu. Lue lisää ja tule yhdeksi meistä!