Kandille hyvä yhdis­telmä: kokemusta ja tukea

Neljännen vuoden lääke­tie­tee­no­pis­ke­lija Josefiina Wihonen on ollut kesä­kan­dina Joen­suussa kuntou­tu­mis­kes­kuk­sessa.

Kesä­töiden alkamista Josefiina ei ehtinyt jännittää paljoa, sillä viimeisen tentin tulokset jännit­tivät enemmän.

“Mutta töissä mua jännitti tosi paljon ensim­mäiset pari viikkoa ja heräilin yöllä miet­ti­mään mitä poti­laalle kuuluu. Ja kuitenkin musta tuntui, että mulla meni ne työpäivät ihan hyvin ja mulla oli paljon tukea.”

Lääkä­riksi Pohjois-Karjalaan? Meillä on tällä hetkellä tarjolla kesä­lää­kärin sijai­suuksia (LK4- ja LK5-oikeuksin) kesälle 2026 Joen­suussa erikois­sai­raan­hoi­dossa eri erikois­aloilla, Pohjois-Karjalan useilla laajan palvelun sote-keskuk­sissa ja perus­ter­vey­den­huollon vuodeo­sas­toilla Ilomant­sissa ja Outo­kum­mussa sekä Honka­lam­mella asian­tun­ti­ja­pal­ve­luissa! Hakuil­moitus: Kesä­lää­käri 2026

Haemme myös 4.5.2025 mennessä ylilää­käriä Lieksan, Outo­kummun sekä Kiteen sote-keskuk­siin sekä 10 terveys­kes­kus­lää­käriä Pohjois-Karjalaan. Tarjolla on Joensuun sote-keskuksen alueelle kolme (3) terveys­kes­kus­lää­kärin virkaa sekä Kontio­lahden, Liperin, Outo­kummun, Lieksan, Nurmeksen, Ilomantsin ja Kiteen sote-keskusten alueelle kuhunkin yksi (1) terveys­kes­kus­lää­kärin virka.

Työn moni­puo­li­suus yllätti posi­tii­vi­sesti

Josefiina Wihonen kertoo viih­ty­neensä kuntou­tu­mis­kes­kuk­sessa töissä. Erityi­sesti työn moni­puo­li­suus on yllät­tänyt hänet posi­tii­vi­sesti eikä tylsiä päiviä töissä ole ollut. Lisäksi työkuorma on pysynyt sopivana.

“On myös ollut tosi kiva, kun on senio­reita koko ajan paikalla. Heiltä on aina pystynyt kysymään neuvoa. Se nopeuttaa hirveästi hommia, kun saat asian varmis­tettua ja sitten voi mennä seuraa­vaan. Seniorit ovat olleet ihan parhaita!”

Hän kehuu kesä­työ­paik­kansa super­mu­kavia hoitajia.

“Täällä ei ole ollenkaan sellaista hierar­kiaa. Se on mun mielestä ollut tosi jees, että saa asiat sujumaan ja kaikki uskaltaa sanoa toisil­leen asioista ja jopa kysee­na­laistaa. Kaikki auttavat mielel­lään, täällä on hyvä tunnelma ja työtä tehdään tiiminä. Mitä tahansa uskaltaa kysyä matalalla kynnyk­sellä.”

Josefiina Wihonen oli kuullut opis­ke­lu­ka­ve­reil­taan paljon posi­tii­vista palau­tetta nime­no­maan kuntou­tu­mis­kes­kuk­sesta ja haki kesä­kan­diksi sen perus­teella.

“Toki valintaan ehkä vähän vaikutti se, että olen Joen­suusta kotoisin”, Josefiina naurahtaa.

Hän kehuu ’omaa’ kaupun­kiaan. Hänen mukaansa Joensuu sopii ihmisille, jotka pitävät luon­non­lä­hei­syy­destä ja ulkoi­lusta sekä sosi­aa­li­sista tapah­tu­mista.

“Joensuun on kiva kesä­kau­punki. Täällä on Ilosaa­ri­rock ja kaikkea muuta happe­ningia. Myös Siun sotessa on hyvä pöhinä. Ja mieles­täni täällä palk­ka­taso on aika hyvä. Tänne kannattaa ehdot­to­masti muidenkin tulla työs­ken­te­le­mään kandina. Täällä pääsee kandina tekemään ihan super paljon itse monen­laisia asioita, mutta ei kuiten­kaan jää yksin työn kanssa vaan saa myös todella apua kaikkeen. Se on hyvä yhdis­tel­mänä, että saa paljon kokemusta, mutta ei jää pulaan jos tuntuu, että ei osaa.”

Josefiina on tulossa Siun soteen myös syksyllä 2024 tekemään harjoit­te­luaan!

 

Katso Pohjois-Karjalan hyvin­voin­tialue – Siun soten avoimet työpaikat: Avoimet työpaikat
 

Pohjois-Karjalaan? Miksi mihinkään muualle?

Pohjois-Karja­lasta löytyy duunia ja uramah­dol­li­suuksia siinä missä muual­takin, mutta meillä päin vähintään yhtä tärkeää on se, mitä tapahtuu vuoro­kauden muina aikoina. Ja meillähän aikaa riittää, kun kaikki on lähellä ja elämän voi omistaa muiden unelmien sijaan omilleen.

Pohjois-Karjala on niille, jotka haluavat riisua turhan­tär­keyden minimiin ja joiden seurassa saa olla outo tai liian tutta­val­linen luvan kanssa. Vaihda siis verkkarit jalkaan tai sinistä kajalia silmiin, jos siltä sattuu tuntumaan. Puhu niin kuin ajattelet ja elä sellaista elämää, joka on sinulle tarkoi­tettu. Lue lisää ja tule yhdeksi meistä! 

Miksipä et muuttaisi Joen­suuhun?

Elo Joen­suussa on niin ihanaa, että on kerras­saan pöhköä jättää muut­ta­matta meille. Siksipä muut­ta­mi­sesta halutaan tehdä mahdol­li­simman helppoa. Töiden perässä muut­ta­vien kotiu­tu­mista helpottaa Muut­toa­gentti, joka neuvoo veloi­tuk­setta henki­lö­koh­tai­sesti vaikkapa asumiseen tai puolison työl­lis­ty­mi­seen liit­ty­vissä kysy­myk­sissä. 

Muut­toa­gentti neuvoo veloi­tuk­setta vaikkapa näissä kysy­myk­sissä:
- mistä löytyy töitä?
- mitä kaikkea voi opiskella?
- missä voi asua?
- mitä Joen­suussa voi puuhata?