Kesäkandi Nina Sarola: ”Hyvä senio­ri­tuki on oikeasti varmis­tettu”

Kontio­lahden Lehmosta kotoisin oleva Nina Sarola opiskelee lääke­tie­dettä Latvian pääkau­pun­gissa Riikassa. Kesä­töihin neljännen vuoden opis­ke­lija on tullut koti­kon­nuil­leen Kontio­lah­delle.

“Ei ollut itses­tään­sel­vyys, että päädyin kesä­töihin Kontio­lahden kuntou­tus­sai­raa­laan. Olin viime kesänä Pohjois-Suomessa amanuens­sina ja siellä yksi Kontio­lah­della kandi­ke­sä­nään työs­ken­nellyt lääkäri suosit­teli minulle paikkaa. Ajattelin, että voisihan sitä kokeilla. Ja toki, kun asun ulko­mailla, niin majoitus järjestyi helposti ja pääsen äitin herk­ku­pa­tojen ääreen. Samalla ehdin nähdä Pohjois-Karja­lassa asuvia ystäviä ja suku­laisia”, kertoo Nina iloisena.

Hän kehuu vastaan­ottoa, jonka on saanut tulles­saan kesä­kan­diksi Kontio­lahden kuntou­tus­sai­raa­laan.

“Kandina on jännit­tävää tulla uuteen paikkaan. Kontio­lah­delta sain ennen töiden aloitusta sähkö­pos­tilla tietoa, minne ja moneltako saavun ja kuka minut ottaa vastaan. Se vähensi jänni­tystä ja oli tosi helppo tulla. Minut otettiin hyvin vastaan. Siun sotessa on mieles­täni mietitty tosi pitkälle kandien työs­ken­telyä ja viih­ty­vyyttä”, Nina kiittelee.

Lääkä­riksi Pohjois-Karjalaan? Meillä on tällä hetkellä tarjolla kesä­lää­kärin sijai­suuksia (LK4- ja LK5-oikeuksin) kesälle 2026 Joen­suussa erikois­sai­raan­hoi­dossa eri erikois­aloilla, Pohjois-Karjalan useilla laajan palvelun sote-keskuk­sissa ja perus­ter­vey­den­huollon vuodeo­sas­toilla Ilomant­sissa ja Outo­kum­mussa sekä Honka­lam­mella asian­tun­ti­ja­pal­ve­luissa! Hakuil­moitus: Kesä­lää­käri 2026

Haemme myös 4.5.2025 mennessä ylilää­käriä Lieksan, Outo­kummun sekä Kiteen sote-keskuk­siin sekä 10 terveys­kes­kus­lää­käriä Pohjois-Karjalaan. Tarjolla on Joensuun sote-keskuksen alueelle kolme (3) terveys­kes­kus­lää­kärin virkaa sekä Kontio­lahden, Liperin, Outo­kummun, Lieksan, Nurmeksen, Ilomantsin ja Kiteen sote-keskusten alueelle kuhunkin yksi (1) terveys­kes­kus­lää­kärin virka.

Hän aloitti työnsä kesä-heinäkuun vaih­teessa ja on ollut tyyty­väinen.

“On ollut tosi mukavaa olla töissä. Meitä kandeja on tänä kesänä Kontio­lah­della poik­keuk­sel­lisen monta. Jokai­sella kandilla on aluksi kuusi potilasta eli meillä on hyvin aikaa perehtyä heihin ja heidän asioi­hinsa. Myöhemmin kesällä poti­las­määrä meillä kesä­kan­deilla tuplaantuu, mutta en usko, että sekään on mahdo­tonta. Meillä on hyvä senio­ri­lää­käri neuvo­massa. Senio­rille on myös varattu aikaa kandeja varten eli hyvä tuki on oikeasti varmis­tettu.”

Senio­ri­tuen lisäksi kesäkandi Nina kehuu koko Kontio­lahden kuntou­tus­sai­raalan työyh­teisöä, johon hän on solah­tanut muitta mutkitta mukaan.

“Kontio­lahden kuntou­tus­sai­raa­lassa on aivan ihanat hoitajat. Heidän kanssaan on tosi kiva tehdä töitä. Myös kaikki muut lääkärit ovat mukavia. Meillä on kyllä tosi hyvä henki täällä. Poti­laatkin ovat mukavia ja heidän kanssaan juttu luistaa.”

Kontio­lahden kuntou­tus­sai­raalan lisäksi Nina käy tekemässä vuoroja myös keskus­sai­raalan päivys­tyk­sessä.

“Tiedän, että Siun sotessa myös erikois­sai­raan­hoi­dossa mahtava kandituki. Hyvän kandioh­jelman ansiosta pystyn turval­lisin mielin menemään kokei­le­maan päivys­tys­työtä, mitä yleensä tehdään vasta viidennen vuoden kandina.”

Kaikkea mitä ihminen voi tarvita

Kontio­lahti on yli 15 000 asukkaan luon­non­lä­heinen, nuorekas kunta, missä asuu paljon lapsi­per­heitä. Kontio­lahti sijaitsee aivan Joensuun lähei­syy­dessä, esimer­kiksi Nina Sarolan kotikylä Lehmo on vain 10 kilo­metriä Joensuun torilta. Kontio­lahti on maail­malla tunnettu maail­man­luokan ampu­ma­hiih­tos­ta­dio­nista ja moni­puo­lista liikun­ta­mah­dol­li­suuk­sista.

Nina Sarola tuntee Kontio­lahden hyvin, onhan hän syntynyt, kasvanut ja käynyt koulunsa Kontio­lah­della. Suomea ja maailmaa nähnyt Nina kehuu Kontio­lahtea estoitta.

“Täällä on ihan valta­vasti kaikkea, mitä pystyy puuhaa­maan. Täällä on paljon vettä, järviä ja joki eli kaikki vesilajit onnistuu. Ja talvella täällä on ihan mahtavat ladut hiihtää ja kesällä juosta sekä maas­to­pyö­räillä. Talvisin pääsee myös lasket­te­le­maan kahdessa paikassa tässä ihan lähellä, Kolilla ja Musta­vaa­ralla. Oikean talven lisäksi Kontio­lah­della on myös kuuma kesä. Toisin sanoen täällä on kaikkea, mitä ihminen voi tarvita. Erityi­sesti jos tykkää liikkua luonnossa, niin Kontio­lahti on kyllä ihan paras paikka. Minulle pohjois­kar­ja­lai­suus on vahvasti yhtey­dessä nime­no­maan luontoon.”

Pohjois-Karjala alueena miel­le­tään usein ’susi­ra­jaksi’, tunte­mat­to­maksi raja­seu­duksi, joka on jossain kaukana kaikesta. Tähän ilmiöön myös Nina on törmännyt.

“Haaste on varmasti se, että harva on käynyt täällä. Maakunta on tunte­maton. Niiltä, jotka ovat tänne tulleet esimer­kiksi töihin tai harjoit­te­luun, olen kuullut vain posi­tii­visia koke­muksia ja he ovat viih­ty­neet mainiosti. Ja meidät pohjois­kar­ja­laiset tunnetaan ehdot­to­masti murtees­tamme ja siitä että olemme rentoja, hauskoja ja lupsa­koita.”

Kiin­nos­taako Kontio­lahti?

Tiesitkö, että kontio­lah­te­laisten keski-ikä on 39 vuotta? Ja että Kontio­lah­della on maail­man­luokan ampu­ma­hiih­tos­ta­dion? Kunnassa on myös 10 alakoulua! Nämä ja muut tiedot kunnasta löydät Kontio­lahden netti­si­vuilta tästä linkistä: Kontio­lahden kunta

Kiin­nos­taako Kontio­lahti?

Katso Pohjois-Karjalan hyvin­voin­tialue – Siun soten avoimet työpaikat:  Avoimet työpaikat

Tutustu Kontio­lah­teen näistä linkeistä:

Pohjois-Karjalaan? Miksi mihinkään muualle?

Pohjois-Karja­lasta löytyy duunia ja uramah­dol­li­suuksia siinä missä muual­takin, mutta meillä päin vähintään yhtä tärkeää on se, mitä tapahtuu vuoro­kauden muina aikoina. Ja meillähän aikaa riittää, kun kaikki on lähellä ja elämän voi omistaa muiden unelmien sijaan omilleen.

Pohjois-Karjala on niille, jotka haluavat riisua turhan­tär­keyden minimiin ja joiden seurassa saa olla outo tai liian tutta­val­linen luvan kanssa. Vaihda siis verkkarit jalkaan tai sinistä kajalia silmiin, jos siltä sattuu tuntumaan. Puhu niin kuin ajattelet ja elä sellaista elämää, joka on sinulle tarkoi­tettu. Lue lisää ja tule yhdeksi meistä!