”Ilomantsin terveys­a­sema on kandiys­tä­väl­linen”

Ilomantsin terveys­a­sema on saanut kesä­kandin varsin kaukaa. Roma­niassa lääke­tie­dettä opis­ke­leva Sara Pekkala on opin­to­jensa loppusuo­ralla ja hoitaa ilomant­si­laisia terveys­a­seman lääkärinä.

Pekkala suoritti opin­toi­hinsa kuuluvaa harjoit­telua muutama vuosi sitten Pohjois-Karjalan keskus­sai­raa­lassa. Siun soten rekry­toinnin kautta hän kuuli kesä­työ­mah­dol­li­suu­desta Ilomant­sissa ja päätti kokeilla.

“Olen tykännyt tosi paljon olla Ilomant­sissa. Saan hyvää kokemusta ja varmuutta työhön, koska täällä poti­las­kanta on aika moni­sai­rasta ja työ on moni­puo­lista. Olen päässyt tekemään toimen­pi­teitä kuten injek­tioita ja haavojen ompelua. Myös lasten­neu­volaa ja ehkäi­sy­neu­volaa olen päässyt jonkun verran tekemään tässä alkuun. Sanoisin, että täällä myös kandin palk­ka­taso on oikein hyvä, mutta tärkeintä on oppi ja kokemus mitä saa”, Pekkala kertoo.

Lääkä­riksi Pohjois-Karjalaan? Meillä on tällä hetkellä tarjolla kesä­lää­kärin sijai­suuksia (LK4- ja LK5-oikeuksin) kesälle 2026 Joen­suussa erikois­sai­raan­hoi­dossa eri erikois­aloilla, Pohjois-Karjalan useilla laajan palvelun sote-keskuk­sissa ja perus­ter­vey­den­huollon vuodeo­sas­toilla Ilomant­sissa ja Outo­kum­mussa sekä Honka­lam­mella asian­tun­ti­ja­pal­ve­luissa! Hakuil­moitus: Kesä­lää­käri 2026

Haemme myös 4.5.2025 mennessä ylilää­käriä Lieksan, Outo­kummun sekä Kiteen sote-keskuk­siin sekä 10 terveys­kes­kus­lää­käriä Pohjois-Karjalaan. Tarjolla on Joensuun sote-keskuksen alueelle kolme (3) terveys­kes­kus­lää­kärin virkaa sekä Kontio­lahden, Liperin, Outo­kummun, Lieksan, Nurmeksen, Ilomantsin ja Kiteen sote-keskusten alueelle kuhunkin yksi (1) terveys­kes­kus­lää­kärin virka.

Hän kertoo saavansa haas­ta­vam­piin poti­las­ta­pauk­siin apua senio­ri­lää­kä­reiltä.

“Senio­ri­tuki on lähellä. Ei siis pelkäs­tään puhelimen päässä, vaan ihan nurkan takana niin, että seniori voi tulla luokseni, kun asiakas on vielä vastaa­no­tolla. Voimme sitten yhdessä miettiä mitä kannattaa tehdä tai kokeilla. Ilomantsin terveys­a­sema on erittäin kandiys­tä­väl­linen minun näke­myk­seni mukaan.”

Ilomantsin terveys­a­se­malla kandeilla on tunnin vastaan­ot­toajat, joilla pyritään varmis­ta­maan kandeille riittävä aika perehtyä ja hoitaa asiakas sekä tehdä tarvit­tavat kirjaukset.

“Tietenkin työtä on paljon, mutta ei ole kuiten­kaan semmoista mahdo­tonta työkuormaa. Jos alkaa tuntua, että ei jaksa, niin siihenkin saa apua. Rankoista päivistä voi jutella seniorin kanssa. Sitten pääsee taas eteenpäin. Ja välillä on kevyempiä päiviä.”

Hän kehuu erityi­sesti Ilomantsin terveys­a­seman posi­tii­vista ja todella hyvää yhteis­henkeä.

“Minut otettiin heti mukaan kaikkeen ja saan tosi hyvin apua sekä hoita­jilta, sihtee­reiltä että tietenkin senio­reilta. Täällä on tosi lämmin­hen­kisiä ja autta­vaisia ihmisiä.”

Joen­suusta noin 70 kilo­metrin päässä itärajan tuntu­massa sijait­seva Ilomantsi on sopinut Lapista kotoisin olevalle Pekka­lalle hyvin.

“Murteen kanssa ei ole ollut haasteita. Itsea­siassa tuntuu, että välillä siihen adap­toituu. Potilaat ovat olleet tosi mukavia sekä leppoisia ja he ovat ottaneet minut opis­ke­li­jana hyvin vastaan. He ovat jopa heit­tä­neet vitsiä ja itse olen heittänyt vitsiä takaisin. Ilomant­sissa on ollut semmoinen olo, että saa olla ihan oma itsensä.”

Ilomant­sissa on ollut semmoinen olo, että saa olla ihan oma itsensä.

Kesä­työ­urak­kansa aikana Pekkala on ehtinyt Iloman­tissa muun muassa uimaan. Retket paikal­li­siin kansal­lis­puis­toihin ovat suun­ni­tel­missa loppu­ke­sälle.

Romanian tervey­den­hoito eroaa suoma­lai­sesta

Lääke­tie­teen opiskelu Romanian yliopis­toissa kestää kuusi vuotta. Opiskelu tapahtuu luen­noilla englannin kielellä, mutta opis­ke­luihin kuuluu romanian kielen kursseja. Opiskelu tapahtuu luentojen lisäksi pien­ryh­missä. Opiskelu tapahtuu pääsään­töi­sesti yliopis­tolla ensim­mäi­sinä vuosina, jonka jälkeen opetusta on luentojen lisäksi sairaa­loissa.

“Halusin opiskella ulko­mailla ja mietin eri vaih­toeh­toja. Viro ja Latvia tuntuivat aika kalliilta. Romania on edullinen ja myös EU-alueella, siksi valitsin Romanian. Opiskelu siellä on erilaista Suomeen verrat­tuna, mutta olen tykännyt siitä. Ihmiset eivät vält­tä­mättä hakeudu yhtä ajoissa sairaan­hoidon piiriin Roma­niassa kuin Suomessa, siksi siellä tulee paljon mielen­kiin­toisia, pitkäl­lekin edenneitä tapauksia vastaan. Lisäksi esimer­kiksi tuhka­rokko on hyvin yleinen lasten keskuu­dessa Roma­niassa.”

Pekkala kuvailee myös, miten erilainen tervey­den­huol­to­jär­jes­telmä on Roma­niassa verrat­tuna Suomeen.

“Suomessa on julkinen tervey­den­huol­to­jär­jes­telmä. Roma­niassa on puoles­taan enemmän yksi­tyisprak­tii­koita. Yleis­lää­kärit Roma­niassa ovat perhe­lää­kä­reitä, jotka ohjaavat eteenpäin. Sairaa­loissa Roma­niassa toimitaan eri tavalla eikä siellä ole selkeitä hoito­lin­joja kuten Suomessa. Roma­niassa hoito voi edetä enemmän lääkärin tuntuman mukaan.”

Kiin­nos­taako Ilomantsi?

Tutustu kunnan tarjoa­miin mahdol­li­suuk­siin Ilomantsin koti­si­vuilta: Ilomantsin kunta

Siun soten kaikki avoimet työpaikat löydät tästä linkistä: Avoimet työpaikat